Hej alla!
Nu har hösten gjort entré på allvar, och här kommer ett nyhetssvep från oss i P18-gänget.
🎉 Discot – en riktig succé!
Stort tack till alla som bidrog till ett fantastiskt disco! Det blev en otroligt rolig kväll för både barn och vuxna – och dessutom med ett fint ekonomiskt resultat. Grymt jobbat, alla inblandade!
👕 Newbody-försäljning pågår
Just nu pågår vår försäljning av Newbody – perfekt för basplagg, träningskläder och kanske några tidiga julklappar? 😉 Tack till alla som redan är igång!
🎈 SIK-dagen – 4 oktober
Fredag den 4 oktober bjuder föreningen in till SIK-dagen, en gemensam avslutning med alla lag. Det blir en rolig dag med mycket aktivitet:
Ceremoni med SIK:s styrelse som inleder dagen.
Föräldramatch – vi går gemensamt till en närliggande yta där denna hålls.
Kallelse är utskickad – svara gärna så snart ni kan.
⚽ Träningstider & höstupplägg
Vi ledare har märkt att grabbarna börjar växa ur enbart 1 timmes träning. Som ett första steg kommer vi nu förlänga träningarna med 15 minuter.
🕒 Ny träningstid:
Söndagar kl. 14.45 – 16.00
Samling ca 10–15 minuter innan träningsstart.
När gräsplanerna stänger för säsongen flyttar vi in i Berrahallen (Kuddby) där det är konstgräs. SIK:s riktlinjer är att barn i denna ålder inte tränar utomhus under senhöst/vinter.
Vi återkommer med exakt tid för inomhusträning så snart vi fått besked.
🎯 Tematräningar & framtidens spelform
Varje träning har ett särskilt tema som vi går igenom med killarna. Framöver kommer vi även lägga in temat i kalendern så att ni föräldrar kan prata om det hemma inför träningarna.
Inför nästa säsong övergår vi till spelformen 5 mot 5, och vi kommer redan nu börja testa detta vid vissa tillfällen så att barnen vänjer sig.
Vi ses på söndag kl. 14.45–16.00!
/Ledarna i P18